İNSAN RUHUNUN HARİTASI

  Author: beste mina Genre: »
  Rating

  Ahmet ÜMİT
  Everest Yayınları
  205 sayfa 
  kitapokusak.com Güncel Fiyatı : 9,02 TL   İNSAN RUHUNUN HARİTASI /AHMET ÜMİT
  Bu kitabı okurken bir çok not almışım. 

  Öncelikle buradan başlamak istiyorum.

  Çünkü bu kitap bir olayı anlatan roman değil;içinde küçük hikayelerin olduğu bir "Deneme".

  Neden bu kadar nota gelince ise ,Ahmet Ümit tarafından beğenilen ,önerilen ,yada beğenilmeyen ama adı ve tasviri  geçen kitap,film,yazar,yönetmen  isimleri var. 

  Mutlaka bu nasıl bir şeymiş acaba diyerek okumak yada seyretmek isteyeceksiniz. 
  Bende iyi bir liste yapmışım şimdi bunları yazarken fark ettim ki bitmemiş liste hala. 

  Alışılmış polisiye Ahmet Ümit kitaplarından olmadığı için açıkçası okuması o kadar sürükleyici değil. 
  Daha çok bilgi verici türünde. Bazı yazıları ağır bile gelebilir.Ama sabırla okunduğunda hayatınıza katacak birkaç artısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

  Üç ana başlıkta toplanmış kitap.
  Bu başlıklar ve içindekilerden bazıları ise :

  1)BİR İNSAN YARATMAK:
  *İnsan Ruhunun Haritası 
  *Bir İnsan Yaratmak
  *Ceza Eğitmez,Sadece Evcilleştirir

  2)İNSAN RUHUNUN KAŞİFLERİ:
  *Edgar Allan Poe
  *Mistik Cinayet Romanları Yazarı Dostoyevski
  *Edebiyatımızın Ağır İşçisi Orhan Kemal 

  3)İNSAN RUHUNUN KARANLIK YÜZÜ:
  *Patricia Highsmith
  *Dedektif Hamlet


  Tam liste aşağıdaki gibi  Herkesin kitaplığında olmasını tavsiye ederim. 


  BU KİTABI SATIN ALMAK İÇİN kitapokusak.com 'U ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.   ARKA KAPAK:
  Sanat, suç ve yaşam üzerine kitaplar üzerinden bir tartışma. Mevlana'dan Marks'a, Tevrat'tan Dostoyevski'nin metinlerine bir anlam arayışı. Kadim metinlerin ışığında, polisiye romanlardaki karakterlerin analizi. Suçtan yola çıkarak insanı anlatmanın yöntemi. Suçla edebiyat arasındaki benzerlikler. İnsan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddet. Ahmet Ümit'ten sanata, edebiyata ve insana dair yorumlar... 


  "Don Kişot, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Anna Karenina, İnce Memed, Zebercet ve diğerleri, çoğu yaşamımızı etkilemiş, edebiyatın bu ölümsüz kahramanlarına derinden bakarsak kendimizi görürüz. Edebiyatın bu karakterlerinin üzerini örten sözcükleri birazcık kazırsanız altından insanlık çıkar; geçmişten günümüze, bugünden geleceğe akan büyük insanlık. Kahraman, alçak, saldırgan, uysal, atak, pısırık, dürüst, ahlaksız, zengin, yoksul, zeki, aptal, deli, deha, kadın, erkek, çocuk, her türlü haliyle insanlık. Romancı işte bu insanlık durumunu, belki de kendisini anlatmaya, açıklamaya, anlamlandırmaya çalışan kişidir... Gerçeği doğrulamak için, daha eğlenceli hale getirmek için, kabalıktan kurtarmak için, gerçeği bir mucizeye dönüştürmek için, gerçeği tartışmak için, kısacası gerçeği anlamak için hayali bir yaşam yaratan bir serüvencidir romancı. Belki bir tür kaçık... Sevimli olanı da vardır, sevimsiz olanı da... Zevkle okunanı da vardır, görev gereği okunanı da... Sorumluluk sahibi olanı da vardır, kendi görüntüsünden sarhoş olanı da... Ama mizaçları, üslupları, amaçları ne olursa olsun, hepsinin bir tek amacı vardır: Görünenden farklı bir hayat yaratmak..."
  Leave a Reply