KUSURSUZ CİNAYET YOKTUR Sevil ATASOY

  Author: beste mina Genre: »
  Rating

  Sevil ATASOY
  Doğan Kitap
  244 sayfa


                        kitapokusak.com Güncel Fiyatı: 12,45 TL

                                                                                    
                                                                                                                         14.04.2012  Sevil Atasoy'un okuduğum ilk kitabı "Kusursuz Cinayet Yoktur".

  Uzun zamandır tv dizisi "Kanıt"ı düzenli olarak takip ediyorum ve dizi arasındaki yaşanmış örneklerini  ve kısa hikayelerini çok beğenirim Sevil Atasoy'un. Bunun içinde kitabını görür görmez aldım .
  Dizinin her haftaki kapanışında  "Kusursuz Cinayet Yoktur" der ve katil herşeye rağmen bulunmuştur.Kitabın adıda buradan gelmektedir. 

  Aslında  Prof. Dr. Sevil Atasoy dünyaca ünlü adli tıp uzmanı ve kriminologtur. İnsanlar onu 2005-2009 arası Hürriyet Gazetesindeki adli bilim yazıları ile tanımıştır. 


  kitabın detayı ise ; 


  Kanıt Dizisinde yayınlanan gerçek öykülerden, yaşamadıklarını anlatan çocuklara ,Münevver Karabulut Cinayetindeki morgdaki hayalete ,medyanın yarattığı katil ve çeşitli cinsel sapkınlıkları olan katillere kadar birbirinden ilginç geçmiş ve günümüzden örneklerle 26 öyküden oluşuyor kitap. 

  Bu kitabı okuduğumda öğrendiğim kesin bir şey varsa o da DNA tespitinin  yüzyılın değil bin yılın icadı olduğudur.Kitaptaki öykülerde de okuyacağınız gibi eski zamanlarda  DNA tespiti yapılamadığından haksız  yere yıllarca hapiste yatan insanların durumu ürkütücü. 

  Kitaptaki ilginç öykülerden birinde  21 Yıl hapis yatan bir adamın hapishanede bulunduğu sürede DNA'nın keşfi ve ilerlemesi ile  başvuruda bulunup yapılan test ile suçsuzluğunu ispatlamış olması ile kaybolan 21 yılını ardından özgürlüğüne kavuşmasından bahsediyor.(tabi 21 yıl aradan sonra DNA testi yapılacak materyalin bulunması da iyi şans). DNA nın hem suçlu hem suçsuz insanlar için  ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayacağınız bir sürü öykü .
  kitabı okurken aldığım notlardan ilginç olanlar ise ;

  *Her 1000 parmak izi karsilastirmasindan 2 ile 25 kadarı yanlışmış

  *Yeryüzünde parmak  izi eş iki insan yoktur ama birbirine çok benzeyen çok insan vardır .
  *Bazı insanların hiç parmak izi yoktur.( -genetik bir hastalık nedeni ile)


  *****Kusursuz Cinayet Yoktur; kusursuza yakın olan vardır.***** 


  BU KİTABI SATIN ALMAK İÇİN  kitapokusak.com' U ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.


  Leave a Reply