ARAF / ELİF ŞAFAK

  Author: beste mina Genre: »
  Rating

  Elif ŞAFAK
  Doğan Kitap
  396 sayfa
  Kim gerçek yabancı ???
  Bir ülkede yaşayıp başka bir yere ait olduğunu bilen mi, yoksa kendi ülkesinde yabancı hayatı sürüp, ait olacak başka bir yeri de olmayan mı?


  Kalabalık ama rengarenk bir kalabalığın olduğu bir kitap ARAF.

  BİT PALAS'ı sevenlerin okumasını tavsiye ettiğim ve Elif Şafak'ın tarzını yine gösterdiğini düşündüğüm kitap.
  Sonuç:
  Bu kitabı ya seviyor yada sevmiyorsunuz çok net.


  ARAF'tan :


  İyi de bir insana neden ömür boyu geçerli olacak şekilde tek bir isim veriliyordu başka bir isim de verilebilecekken, hatta isminin harfleri karıştırılıp aynı isimden yenileri türetilebilecekken? Kendimiz de dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden? 
  Doğuştan bana verilen bir isme ilanihaye mıhlanıp yapıştığımı bilmek nasıl sıkmaz ki canımı, hayattaki yegâne tesellim kendim olmamayı başarabilme şansım iken? İsimleri sonsuza kadar sabitleyen bir dünyaya saplanmışım, harflerin çığırından çıkmasına izin vermeyen. Ama ne vakit kaşığımı alfabe çorbasına daldırsam ismimi ve onunla birlikte kaderimi yeniden düzenlemek üzere yeni harfler yakalamayı umuyorum.”

  Elif Şafak, cinsel/etnik/dini, tüm çarpılmışlıklarıyla aklımızdan çıkmayacak bir günümüz Amerikası tablosu çizmiş. Kaçık, hüzünlü, bilge ve inanılmaz komik romanı insanın damağında acı-tatlı bir lezzet bırakıyor.
  FERNANDA EBERSTADT, The Furies romanının yazarı

  Büyüleyici kelime oyunları, bir pop kültür aşkı ve korkusuz bir zekâ. Araf, Elif Şafak’ı XXI. yüzyıl edebiyatının önünde şapka çıkarılacak kadar orijinal seslerinden biri yapıyor. 
  ADAM LANGER, Crossing California’nın yazarı

  One Response so far.

  Leave a Reply