KÜRK MANTOLU MADONNA

  Author: beste mina Genre: »
  Rating

  Sabahattin ALİ
  Yapı Kredi Yayınları
  160 sayfa


  kitapokusak.com Güncel Fiyatı : 6,5 TL  Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişilere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor


  KÜRK MANTOLU MADONNA / SABAHATTİN ALİ

  YALNIZLIK üzerine yazılmış çok güzel bir kitap. Etrafındaki onca insana,kalabalığa rağmen tek başınalık.

  İki yalnız adamın karşılaşması ve ruhlarının çarpışması dışında iki yalnız kişinin aşkı var kitapta. 

  Yalnız işsiz bir adam ezik,yorgun iş arayışı sonucunda arkadaşının yanında küçük bir iş bulur.Bankacılık yaparken işten çıkartılan Rasim bu yoklukta seçme şansı olmadığından kabul eder işi .

  Ofisini yaşlı tercümanlık yapan Raif ile paylaşır.Raif o kadar kendi dünyasında yaşar ki birlikte geçirdikleri o kadar zamana rağmen açamaz,çözemez onu. 
  Ama hep bir merak kemirir içini. 
   Raif'in hastalanıp işe gelmediği bir gün evrak götürmeye gönüllü olup evine gider.Eşi,kızları,baldızı,kayınbiraderleri derken ev bir curcuna.Ama bu karmaşalığın içinde Raif yine yalnız.
  Raif'in Hastalığı iyice ilerlediğinde iş yerindeki çekmecesinde yıllardır sakladığı defteri eline geçer.
  İşte Raif'in hayatının sırrı burada yazmaktadır.O gece sabaha kadar Raif'in 10 yıl önceki hayatının anlamını buluşunu keşfeder.
  Gençliğinde resime yetenekli ve meraklı olan Raif babasının teşfikiyle ile Berlin'e gider.Gidilmesi gereken her yeri görür,gezer.Müzeler en büyük merakıdır. Ve bir gün sergide o tabloyu görür."KÜRK MANTOLU MADONNA" adını verdiği tablodaki kadından alamaz gözlerini.Her gün bir ritüele dönüşen saatlerce kendinden geçerek tabloyu seyretmesi sonucu bulur Berlin sokaklarında tablodaki o yıllardır aradığı kadını.Maria Puder...
  Yıllardır yerini kimsenin dolduramadığı hayatını o bilinmez kişiye adadığı kadındır aslında o .
  Raif o  naifliği ile durur kadının karşısında.Güçlü hayatta tek başına savaş vermeye çalışan kadında aynı arayış içerisindedir aslında.Raif hayatının merkezine koyar onu tanıdıkça.İki yalnız insanın bazen hiç konuşamadan bile paylaştıklarına şahit olacaksınız.
  Yürekten bir aşk,bir arayış,bir bekleyiş ve ömür boyu yalnızlık .
  Sabahattin Ali'nin kaleminden hepsi daha yalın daha anlamlı.


  BU KİTABI SATIN ALMAK İÇİN kitapokusak.com 'U ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.


  4 Responses so far.

  1. Sabahattin Ali'nin bir çırpıda okunacak nadide eserlerinden...

  2. güzel bir kitap,klasikleşmiş ve yalnızlığı insanın iç dünyasını anlatan güzel bir kitap.Bende bu konuda yazı yazmıştım :)http://www.yorumhane.org/2012/06/sabahattin-ali-kurk-mantolu-madonna.html

  3. Harika bir kitaptı, nasıl bittiğini anlamadım.

  4. Bence de harikaydı katılıyorum size.YAnlızlığı bu kadar güzel işleyen başka bir kitap bilmiyorum

  Leave a Reply